• Serdecznie witamy na stronach KNPK Legislator!

  • ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOK

  • DOTYCHCZASOWE SPOTKANIA "LEGISLATORA"

    DOTYCHCZASOWE SPOTKANIA "LEGISLATORA"

  • PUBLIKACJE CZŁONKÓW "LEGISLATORA"

    PUBLIKACJE CZŁONKÓW "LEGISLATORA"

  • Licznik

    • 22 152 wejść

Działalność

Główne przedsięwzięcia w 2010 roku:

1. Dyskusje studenckie

Koło Naukowego Prawa Konstytucyjnego Legislator organizuje dyskusje studenckie na zaproponowane przez jego członków tematy. Każda dyskusja rozpoczyna się wprowadzeniem w wybrane zagadnienia przygotowanym przez wybranych członków koła. Wprowadzenie przybiera formę referatu. Poszczególne problemy teoretyczne uzupełniane są o konkretne rozwiązania praktyczne – uczestnikom dyskusji przedstawiane jest również wybrane orzecznictwo, przede wszystkim Trybunału Konstytucyjnego. Po wprowadzeniu odbywa się dyskusja, w której udział brać mogą wszyscy studenci uczestniczący w spotkaniu. Przebieg dyskusji moderowany jest najczęściej przez prezesa koła. W dyskusjach biorą również udział doktoranci i pracownicy Katedry Prawa Konstytucyjnego. W roku 2010 zorganizowane zostały następujące dyskusje:

a. ,,Desuwerenizacja czy integracja? Traktat Lizboński na wokandzie

Trybunału Konstytucyjnego” – 9 marca 2010 roku

b. „Ile egalitaryzmu w Konstytucji RP” – 15 kwietnia 2010 roku

c. „Prawo do życia w orzecznictwie TK oraz ETPCz” – 21 października 2010 roku

d. „Co jedna izba to nie dwie – o potrzebie istnienia Senatu” – 25 listopada 2010 roku

2. Prawo konstytucyjne w praktyce. Warsztaty z pisania skargi konstytucyjnej.

W ramach projektu „Prawo konstytucyjne w praktyce” Koło zorganizowało w 2010 roku po raz pierwszy warsztaty z pisania skargi konstytucyjnej. Głównym założeniem projektu było przekazanie uczestniczącym w nim studentom wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych niezbędnych do przygotowania prawidłowej skargi konstytucyjnej. Sprawdzianem dla uczestniczących w warsztatach studentów było napisanie na podstawie przygotowanego przez organizatorów stanu faktycznego prawidłowej pod względem formalnym skargi konstytucyjnej. Skargi zostały sprawdzone i ocenione przez Panią Magister Beatę Szepietowską, pracownika Katedry Prawa Konstytucyjnego WPiA UW i wicedyrektora Zespołu Wstępnej Kontroli Skarg Konstytucyjnych i Wniosków. Prace 60 studentów zostały ocenione pozytywnie. Otrzymali oni certyfikaty poświadczające zdobyte na warsztatach umiejętności. Zainteresowanie wśród studentów przerosło najśmielsze oczekiwania. W warsztatach wzięło udział ponad 130 osób. Uczestnicy szczególnie cenili sobie możliwość uzyskania certyfikatu – zaświadczenia o nabytych umiejętnościach, który mogliby przedstawiać jako dokument uprawdopodabniający swoją biegłość w danej dziedzinie. O sukcesie naszego projektu świadczą również liczne pytania składane członkom naszego koła przez studentów WPiA UW o plany przeprowadzenie warsztatów ponownie w tym roku akademickim. Wychodząc naprzeciw tym prośbom, Nasze Koło planuje przeprowadzenie kolejnej tury warsztatów w 2011 roku.

3. Prawo konstytucyjne w praktyce. Warsztaty z rozwiązywania kazusów egzaminacyjnych.

Dalszą częścią projektu „Prawo konstytucyjne w praktyce” były warsztaty z rozwiązywania kazusów egzaminacyjnych z prawa konstytucyjnego, które odbyły się 6 i 11 maja 2010 roku już drugi rok z rzędu. Dały one możliwość studentom II roku prawa z Naszego Wydziału lepszego przygotowania się do egzaminu z prawa konstytucyjnego. Spotkania te niezmiennie cieszą się bardzo dużą popularnością. Podczas warsztatów uczestnicy rozwiązywali przykładowe zadania egzaminacyjne pod okiem doktorantów i zajmujących się daną tematyką studentów starszych lat.

4. Drugi Ogólnopolski Zjazd Kół Naukowych Prawa Konstytucyjnego

Podczas przygotowań 51. Zjazdu Katedr i Zakładów Prawa Konstytucyjnego organizowanego na Uniwersytecie Warszawskim pojawił się koncept, by podobną formułę  przenieść na grunt spotkań kół naukowych i innych studenckich organizacji zajmujących prawem konstytucyjnym. Pomysł został zrealizowany już w czerwcu 2009 roku – odbył się wtedy Pierwszy Zjazd Kół Naukowych Prawa Konstytucyjnego „Sukcesy i niepowodzenia transformacji ustrojowej w Polsce”. Pozytywne przyjęcie tego

wydarzenia potwierdziło, że w studenckim ruchu naukowym istnieje zapotrzebowanie na inicjatywy tego rodzaju, a idea zjazdów wymaga kontynuacji. KN Prawa Konstytucyjnego Legislator podjęło się organizacji Drugiego Ogólnopolskiego Zjazdu Kół Naukowych Prawa Konstytucyjnego.

Podstawowym założeniem drugiego Zjazdu było stworzenie forum wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy studentami z różnych uczelni. Formuła konferencji, oparta o referaty młodych konstytucjonalistów, pozwoliła im zaprezentować swoje osiągnięcia naukowe oraz dorobek badawczy. Wszystkie opracowania przygotowane przez uczestników Konferencji zostaną umieszczone na powstającym Portalu Prawa Konstytucyjnego.

Członkowie Koła Naukowego Prawa Konstytucyjnego Legislator mają nadzieję, że zjazdy kół naukowych na stałe wpiszą się w kalendarz działalności kół naukowych o pokrewnych zainteresowaniach badawczych i znajdzie kontynuację w kolejnych latach. Coroczne zjazdy przyczyniłyby się z pewnością do integracji środowiska młodych konstytucjonalistów z całej Polski. Miałoby to niebagatelne znaczenie dla ogólnopolskiego ruchu naukowego.

Aby móc zrealizować powyższe założenie z inicjatywy KN Prawa Konstytucyjnego Legislator podczas zjazdu utworzona została Rada Kół Naukowych Prawa Konstytucyjnego. Jest to dobrowolne porozumienie kół naukowych, sekcji oraz towarzystw studenckich zajmujących się tematyka prawa konstytucyjnego. Celem Rady jest organizowanie współpracy między członkami, wymiana informacji na temat działalności członków, wymiana wiedzy i doświadczeń oraz promowanie wiedzy prawniczej, ze szczególnym uwzględnieniem prawa konstytucyjnego. Ponadto Rada ma stanowić skuteczne narzędzie służące organizacji kolejnych Ogólnopolskich Zjazdów Kół Naukowych Prawa Konstytucyjnego.

Organizacja Drugiego Zjazdu Kół doskonale wpisała się również w misję Koła polegającą na promowaniu i poszerzaniu wiedzy z zakresu prawa konstytucyjnego. Uważamy, że zachęciła ona szersze grono studentów Uniwersytetu Warszawskiego (nie tylko tych studiujących na Wydziale Prawa i Administracji) do zgłębiania przedmiotowej dyscypliny naukowej, przyczyniając się tym samym do ich rozwoju naukowego i intelektualnego. Stanowiła jednocześnie zaproszenie do włączenia się w studencki ruch naukowy Naszej Uczelni.

Drugi Ogólnopolski Zjazd Kół Naukowych Prawa Konstytucyjnego zaowocował:

  • 1. kontynuacją zainicjowanych regularnych ogólnopolskich zjazdów kół naukowych prawa konstytucyjnego, podczas których reprezentanci kół prezentują swoje osiągnięcia naukowe oraz wyniki prac badawczych;
  • 2. utworzeniem trwałego forum współpracy pomiędzy kołami naukowymi i organizacjami studenckimi zajmującymi się dziedziną prawa konstytucyjnego – podczas spotkania prezesów kół utworzona została Rada Kół Naukowych Prawa Konstytucyjnego opisana powyżej;
  • 3. promowaniem i poszerzeniem wiedzy z zakresu prawa konstytucyjnego, o czym świadczy liczba uczestników konferencji: wzięło w niej udział 59 zarejestrowanych uczestników, około 10 wolnych słuchaczy i około 10 doktorantów i pracowników naukowych Wydziału Prawa i Administracji UW.

Fakt, iż Drugi Ogólnopolski Zjazd Kół Naukowych Prawa Konstytucyjnego był po raz kolejny organizowany przez koło naukowe działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego bez wątpienia przyczynił się do promocji Naszego Wydziału i Uniwersytetu oraz do utrwalenia jego wizerunku jako prężnego ośrodka ruchu naukowego.

Należy również zasygnalizować wyraźną poprawę efektywności współpracy pomiędzy studentami a pracownikami naukowymi Wydziału Prawa i Administracji Naszego Uniwersytetu. Kontynuowanie inicjatywy Zjazdu Kół spotkało się z równym zainteresowaniem obu grup. Pracownicy naukowi, poprzez nieustanną pomoc i radę, aktywnie uczestniczyli w realizacji projektu.

Honorowy Patronat nad przedsięwzięciem objęli Rektor Uniwersytetu Warszawskiego i Dziekan Wydziału Prawa i Administracji.